בריאות רכב
ארכיון כתבות

מחריצים ועד זכוכית חלבית - לבית - ביתי לי


עד לפני כמה שנים, דלתות הבית שבתוכו פנימה היו גוש עץ סתמי, נעים אבל לא מעוצב במיוחד, שנצבע לבן או חום ושימש לפתיחה וסגירה של החלל שמאחוריו. בשנים האחרונות הולך המודל הזה וננטש לטובת המראה המשוכלל. מעתה, בעצם, הפכו דלתות החדרים הפנימיים בבית לפריט עיצובי, בדיוק כמו הריהוט, הריצפה או הנברשות.
קבלן השיפוצים יובל לייבוביץ מתל-אביב אומר, שהמגמה הזו משתלבת בטרנד של השנים האחרונות, המכונה "טוטאל לוק" (העיצוב הטוטאלי). "מדובר במגמה המצטיינת בהלבשה של כל הבית, כלי להותיר פריט שלא עוצב או לא טופל", הוא מסביר, "הדלתות מעוצבות, כל מה שאפשר לרפד מקבל כיסוי, אפילו ידיות הדלתות מקבלות תשומת לב".
לייבוביץ אומר, שמגמת עיצוב הדלתות שבתוך הבית איננה שיגעון שינקינאי, אלא היא מקובלת בכל חלקי הארץ. כיום קיימות בשוק הישראלי כמה חברות, המספקות דלתות בעיצובים משוכללים, אמנותיים מאוד, שונים לגמרי מן הדלתות הפנימיות שהכרנו.

מיפן ועד שקוף

"עד היום, הדלת נחשבה לאביזר פרקטי", אומר יובל לייבוביץ, "היא נבחנה לפי חוזק ועמידות, אבל לא לפי צורתה. כיום היא חלק אינטגרלי מעיצוב הבית. כל אדריכל שמכבד את עצמו נותן להן תשומת לב".
יש סוגים וגוונים רבים של דלתות פנימיות, אולם אפשר לסווג אותן לשלוש קבוצות עיקריות. הראשונה היא הדלת בעלת ההשפעה היפנית. מדובר בדלתות עץ קלאסיות, שחלק רב משטחן נתפס על ידי זכוכית חלבית, אטומה ומלבנית. לרוחב הזכוכית נמתחות פיסות עץ דקורטיביות, או פסי צבע עדינים. הדלתות בסגנון היפני משרות אווירה מאוד נעימה והן פופולריות מאוד בשוק הישראלי.
סוג שני הוא הדלתות המודרניות. כאן יש פתח למאות אפשרויות עיצוב. התכונה העיקרית שלהן היא מרקם נקי, בלי תוספות המושכות את העין, וגובה עודף. אם דלת רגילה מתנשאת לגובה של שני מטרים וקצת, הרי הדלתות המודרניות עשויות להגיע לגובה 2.30 מטרים.
בדרך כלל, הדלתות מן הסוג הזה מכוסות צבע אפוקסי, ועשויות פסים לרוחב, בין אם מאלומיניום, או חריצה עדינה כמו בשוקולד. הצבעים השולטים בהן בהירים, ובגווני שמנת וקרם.
הקבוצה השלישית, שקיבלה תנופה באחרונה, היא דלתות הזכוכית, מאלה המזכירים את הכניסות לבנקים ולקניונים. בגרסה הביתית, מדובר בדלתות עדינות יותר, אבל הרעיון הוא מסך זכוכית חלבית, חסר מסגרת, המורכב על צירים.

ובנוגע למחיר

כצפוי, המחירים אינם צנועים. הם נעים בין 2,000 ל-4,000 שקלים, תלוי ביצרן, בסוג הדלת ובתוספות שלה. המחיר הזה עדיין אינו כולל את הפרזול. בבית ממוצע קיימות חמש או שש דלתות, ללא החיצונית שבהן. כלומר, מדובר בהוצאה העלולה להגיע במקרה הצנוע ביותר לעשרת אלפים שקלים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה