בריאות רכב
ארכיון כתבות

לבן הוא הצבע

ישראלים מעדיפים לבן. זהו הצבע הפופולרי ביותר על ידינו, על פי סקר שערך כבר לפני ארבע שנים מכון הסקרים "גיאוקרטוגרפיה" עבור רשת "הנדימן". הנתונים הצביעו, כי 24 אחוזים אוהבים את הצבע הזה יותר מכולם.
הישראלים אוהבים גם את הצבע הכחול (20 אחוזים), הירוק (עשרה אחוזים) והאדום (כנ"ל). הצבעים השנואים ביותר הם שחור וצהוב.
מדוע הזכרנו את כל זה? כדי לציין, כי כשהדבר מגיע לצביעת קירות הבית, 24 האחוזים של הלבן מטפסים הרבה יותר, ואם משהו מאיים עליהם - אלה הם גווני הבז` למיניהם. עם זאת, בשנים האחרונות מתרחב השימוש בצבעים נועזים יותר לבית, אמנם לא כל כך בקירות, אבל בפריטי ריהוט בהחלט כן. ביעיקר מדובר בצבעי ירוק, חמרה, וגווני זהב וכסף.
שוק הצביעה בארץ נשען ברובו על צבעים מקצועיים העושים את העבודה. רק 35 אחוזים ממנו נשלט בידי אנשים פרטיים. שיטות הצביעה מגוונות - מברשת, שבלונות לדוגמאות, התזה, רולרים וגם ספונג`ינג, טכניקה מיוחדת עם ספוג ושני צבעים, לייצור דוגמאות משוגעות על הקיר.
איך ניגשים לצביעת קירות הבית? היום מדובר בטכניקה לא מסובכת בכלל, שרבים מעדיפים לעשותה בעצמם, בגלל החיסכון המשמעותי במחיר. אפשר להיעזר בחוברת שהוציא מרכז הבנייה הישראלי, שמחירה פרוטות והיא נמכרת בחנויות ספרים. בחוברת תמצאו הסברים על אופן השימוש בכלי הצביעה השונים ותפקידיהם.

סוג המשטח

לפני קניית הצבע, יש לאבחן את סוג המשטח: בטון, עץ, טיח, מתכת. נוסף לשכבה הדקורטיבית והחידוש שהוא מספק, הצבע אמור לתת למשטחים הללו שכבת הגנה מפני רטיבות, לחות או ריקבון. שימו לב להוראות על קופסת הצבע, ועוד לפני כן דרשו במדויק את סוג הצבע הנחוץ.
בחירת הגוון הוא כמובן עניין אישי, אבל יש כמה מרכיבים שצריך לקחת בחשבון בנוגע אליו. למשל, צבע כהה מאפיל את החלל, או צבע בהיר "פותח" אותו. מצד שני, כניסת שמש לחדר בעל קירות לבנים עלולה לסנוור. יש קירות בעלי פגמים רבים שאין להם תקנה אלא בעבודת שיפוץ וטיח. יש לדעת, כי גווני בז` מצליחים להסוות תיקונים בקיר טוב מגווני לבן, וגוונים כהים מסתירים פגמים טוב מכולם.
סוגי הצבעים נחלקים לשלושה:
אמולסיה פלסטיק
- לשימוש ביתי פנימי. מומלצים לצביעה יסודית של קירות הבית.
אקריליק
- לצביעה חיצונית של משטחים האמורים לעמוד בפני פגעי מזג אוויר, בין אם אלה גשמים חזקים או שמש קופחת.
צבעי הגנה מאסיבית
- מיועדים לקירות או משטחים העומדים תמידית בפני שחיקה, רטיבות אקטיבית או ריקבון. למשל, חלקי מכונות. לרוב לא מומלץ לאנשים פרטיים לעשות בהם שימוש, מאחר שהם מיועדים בעיקר למקצוענים.

מומלץ לשוכרי דירות

קירות פנימיים של בית, הצבועים כבר בסיד וזקוקים רק לחידוש, מומלץ לצבוע רק בצבע מדולל במים, המכונה פוליסיד. זהו סיד סינתטי, לא יקר. אחד השימושים המומלצים בו הוא לשוכרי דירות, המבקשים רק לחדש את הקיר לשנה-שנתיים הקרובות.
על קופסאות הצבע מופיע נתון שיכול לסייע לכם לאבחן את איכותו של החומר: כושר כיסוי. פירושו, כמה מ"ר ניתן לכסות בליטר אחד של צבע. זהו למעשה מדד לדלילותו של החומר. חשוב גם שהחומר שאתם רוכשים יהיה "נושם", כדי שלא יפתח פטריות על הקיר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה